Yüksek tansiyonunuz varsa ne yemelisiniz? 8 diyet kuralı

Modern insanın en yaygın hastalıklarından biri hipertansiyondur – yüksek tansiyon olarak da ifade edilen bir hastalıktır. Bu hastalıktan muzdarip bir kişi baş ağrısı, kalp bölgesinde ağrı, sık sık görme bozukluğu ve kulak çınlaması ile sıkıntı çekiyor. Bu durumda, bir kişi bu ürkütücü semptomlarından kurtulmak için her şeyi yapmaya isteklidir. Doğal olarak, hipertansiyon bir doktor tarafından tedavi edilmeli, aynı zamanda bu 8 diyet kuralına bağlı kalarak kendinize yardımcı olabilirsiniz.

1. Tuz ve Şeker Alımını Sınırlayın;
Tuz ve şeker alımını sınırlayın Hem tuz hem de şeker, kalp basıncında olumsuz bir etkiye sahiptir. Gerçek şu ki, tuz vücutta fazla sıvı tutmaya yardımcı olur ve damarlardaki yük, kan hacmindeki artışa bağlı olarak artar.
Şeker, sırayla, basınçta keskin bir artışa neden olan glikoz seviyesini de arttırır. Tuz ve şekerin tüketimini kısıtlamak, sadece vücudunuzun basıncını normale döndürmesine değil, aynı zamanda aşırı kiloyla başa çıkmanıza da yardımcı olur.

2. Potasyum Açısından Daha Zengin Gıdaları Tercih Edin;Potasyum açısından daha zengin gıdalar tercih edin Potasyum, tuzun (sodyum) etkisini zayıflatır, vücudun tuz fazlalığını giderir ve damarlardaki basıncın azaltılmasına yardımcı olur. Her kişi için, metabolik süreçlerdeki en önemli ve yeri doldurulamayan katılımcılar olan sodyum ve potasyum dengesini gözlemlemek önemlidir. Bu tür gıdaların listesi diyetinizde işinize yarayacaktır.

Zararlı gıdaların baskısını azaltmada en etkili olan listede potasyum açısından zengin tüm ürünler vardır. Bu nedenle, diyetiniz esnasında patates (özellikle haşlama öneriyoruz), süt ürünleri, muz ve kuru fasulye eklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Unutmadan; 100 mg. taze fasulyede 211 mg. potasyum varken, aynı miktardaki kuru fasulyede 561 mg. potasyum mevcuttur.

3. Diyete tüm yiyecekleri dahil edin;Yüksek tansiyonunuz varsa ne yemelisiniz? 8 diyet kuralı. Modern insanın en yaygın hastalıklarından biri hipertansiyondur - yüksek tansiyon olarak da ifade edilen bir hastalıktır. Bu hastalıktan muzdarip bir kişi baş ağrısı, kalp bölgesinde ağrı, sık sık görme bozukluğu ve kulak çınlaması ile sıkıntı çekiyor. Bu durumda, bir kişi bu ürkütücü semptomlarından kurtulmak için her şeyi yapmaya isteklidir. Doğal olarak, hipertansiyon bir doktor tarafından tedavi edilmeli, aynı zamanda bu 8 diyet kuralına bağlı kalarak kendinize yardımcı olabilirsiniz. Bu madde, tuz ve şekerin kan basıncına etkisini anlattığımız ilk madde ile doğrudan ilişkilidir. Gerçek şu ki, hazır ambalajlanmış veya başka şekilde işlenmiş yiyecekler, fark etmediğimiz bir sürü tuz, şeker ve karbonhidrat içerir.
Sağlıklı, doğal ve bütün gıdalara odaklanmaya çalışın ve diyete mümkün olduğunca çok sayıda sebze kökü (sebze, meyve, bitki ve fasülye) dahil etmeyi unutmayın.

4. Daha Fazla Protein;Daha fazla protein Dengeli beslenme, kardiyovasküler sistem dahil olmak üzere tüm vücudun sağlığının anahtarıdır. Çalışmalar, günlük protein tüketen insanların, proteini tamamen terk eden nedenlerden daha fazla hipertansiyon geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir.
Vejetaryenler bu maddeye özellikle dikkat etmeli ve proteinlerini baklagiller, kabak çekirdeği, fındık, badem ve çeşitli tahıllar gibi alternatif kaynaklardan tüketmelidirler.

5. Alkol ve Kafein Tüketimini Azaltın;Alkol ve kafein tüketimini azaltın Kahve ve alkolün sağlıklı insanlarda baskıya neden olduğu bir sır değildir. Eğer alkollü içeceklerden vazgeçerseniz, sadece hipertansif hastalar için değil, her açıdan yararlı olacaktır, o zaman sadece bu içeceklere karşı duyarlılıklarını bilenler için kahveyi tamamen dışlamak kesinlikle gereklidir.
Kahve yerine kafein içermeyen çaylar, hindiba ve taze sıkılmış meyve sularını tercih edebilirsiniz.

6. Bitter Çikolata Tercih Edin;Bitter çikolata tercih edin Aşırıya kaçmamakla birlikte bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz. Bitter çikolatadaki flavonoid bileşiklerin yüksekliğinden dolayı vücut kan damarlarını genişletiyor ve sonuç olarak içlerindeki basıncı azaltıyor.

7. Stresli Durumlardan Kaçınmak;Stresli durumlardan kaçınmak Uzun süreli stres ve yüksek gerginlik sadece genel sağlık durumunu, esenliği ve ruh halini değil, aynı zamanda tansiyonun göstergelerini de etkileyen en olumsuz faktörlerden biri olduğunu söylersek sizi şaşırtacağımız olası değildir.
Örneğin, geç çalışma, ya da büyük bir izleyici ile konuştuğumuz zaman, vücudumuz koruyucu mekanizmalar içermekte ve aynı zamanda metabolizmayı, kalp hızını ve kan basıncını arttırmakta, stres hormonları geliştirmektedir. Daha sık endişelenmeyin ve rahatlayın: sağlıklı bir uyku, tam dinlenme, sauna veya yoga – tüm bu rahatlama biçimleri kesinlikle kendinizi mükemmel hissetmenize yardımcı olacaktır.

8. Aktif Bir Yaşam Tarzı Geliştirmek;Aktif bir yaşam tarzı geliştirmek Hareketsiz bir yaşam tarzı yürüten, herhangi bir fiziksel aktiviteden kaçınan veya her gün dokuz ile altı arasında bir çalışma sandalyesine “çivilenmiş” olan, en çok risk altında olma riski bulunan herkes.
Daha düşük kan basıncına ulaşmak ve kardiyovasküler sistemi güçlendirmek için zaman içinde en kolay yol olduğunu unutmayın – canlı bir yaşam tarzı sürmek ve zaman zaman eğlenmek. Ne tür bir egzersizi seçeceğinizi (yüzme, koşma, bisiklete binme, hatta yürümeyi) seçin ve haftada en az birkaç saat ayırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir