Yakın tarihin nostaljik teknolojileri nelerdi?

Teknoloji insanı kontrol altına aldığı bu noktaya kolay mı geldi sanki? Yakın  tarihin nostaljik teknolojileri nelerdi dediğimizde; Genç nesil çok bilmez, ama teknolojinin nasıl geliştiğine bir çoğumuz tanık olduk. Çok yaşlı olmanıza gerek yok, orta yaşa biraz yaklaştıysanız bile hayatımızı etkileyen teknolojinin nasıl deli bir hızla geliştiğini izlemişsinizdir.

Daha yakın zaman önce gayet cool olan icatlar şimdi takoz muamelesi görüyor. Yine de insan nostaljiyi seviyor işte. Bu yazımızda olabildiğince yakın tarihin nostaljilerinden paylaşacağız. Buyurunuz geçmişe gidip biraz zamanda yolculuk yapalım…

Teknolojinin gelişimi ile beraber kullandığımız teknolojik ürünlerde farklı boyutlara taşındı. Çoğunu artık kullanmasak da zamanının vazgeçilmezleri olduklarını belirtelim.

Hesap Makineli Saat:hesap makineli saat

Şimdiki gençlere çok fazla şey ifade etmeyen nostaljik teknoloji harikası süpersonik icatlarından biri “Hesap Makineli Saat”. Kendinizi Nasa’daki gibi hissetmenizi sağlayan saatlerden hala takanlar varsa o cool insanları buradan sevgiyle selamlıyoruz.

Kasetler:kaset

Müzik piyasasını ele geçiren Cd lerin hakimiyeti internet teknolojisinin gelişmesi ile sönümlenirken, son yıllarda analog kaydın değeri yeniden keşfedildi. Vinil plaklar üretilmeye plakçılar açılmaya başladı. Bir de kaset vardı, o ne oldu?

Otomobillerde kaset çalarların kullanılmaya başlanması ve 70’li yılların sonlarında Walkman gibi etkin bir ürünü piyasaya sunması ile mümkün olmuştu. 1980’li yıllar kasetlerin Türkiye’ye damgasını vurduğu yıllardı.

Ee, doğru mu bu şimdi? Kaset bitti mi?

Faks Makinesi:faks makinesi

Hala yaşatmak için direnen bir kesimin olduğu faks makinesini unutmamak lazım. Tarayıp göndermek tabi daha kolay ama o fax sesini duymak istiyor kulaklar hala.

Analog Telefonlar:Analog telefon

Bir de numarayı çevirip birini aramak için bu yola başkoymuş olmanız gerektiği yıllar var, “analog telefon” devri.

Diskman; Çizilen Cd yi hohlamak diye bir olay vardı gerçekten.

Disket:disket

Peki aranızda hiç disket kullanmayan var mı? Üstündeki metalik yeriyle oynamayan, yıllık ödevini diskete kaydetmeyen… 1.38 megabayttan bahsediyoruz…Peki sonrasındaki zip sürücü dönemini kaç kişi hatırlar. Hani şu floppy disk ile Cd arasında bir köprü görevi gören ve hayatımıza hızlıca girip çıkanlardan .

Aslında bu icatlar ateşin, tekerleğin ve yazının, elektriğin ve paranın bulunması ile başlıyor, günümüze kadar da devam ediyor. Zaman geçtikçe insanların ihtiyaçları farklılaşıyor ve yeni ürünler gelişiyor. Ama asıl sorun şu; Zaman ne kadar da hızlı geçiyor değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir