Türkiye’de Dünden Bugüne En Çok Satış Yapan 20 Albüm

Dijital platformların yaygınlaşmasıyla eskiden milyonları bulan albüm satışları şimdilerde çoğu zaman on binleri geçemiyor. Bir zamanlar satış rakamları ile ortalığı kasıp kavuran en çok albüm satan 20 isim sıralaması.
İşte Türkiye’de Dünden Bugüne En Çok Satış Yapan 20 Albüm!

20. Cengiz Kurtoğlu

Cengiz Kurtoğlu arabesk albümleri ile herkesin duygularına dokunmuş bir isim. En büyük patlama yapan “Unutulan” isimli albümü ile birlikte şimdiye kadar 11 milyon satış rakamına ulaşarak 20. sırada yerini aldı.

19. Ceylan Avcı

Şimdilerde yeni stili ile kariyerine devam eden Ceylan Avcı’da, Küçük Ceylan anıldığı yıllarda “Seni Sevmeyen Ölsün” albümü ile büyük bir çıkış yakalamış ve günümüze kadar 11 milyon kopya satmış.

18. Müzeyyen Senar

Türk Sanat Müziğinin güçlü sesi, merhum sanatçımız Müzeyyen Senar albümleri kapış kapış satılan usta sanatçılardan. Senar, 12 milyon satış rakamı ile 18. sırada yer alıyor.

17. Erkin Koray

Anadolu rock müziğinin efsane ismi Erkin Koray, özgün eserlerinin yanında bir çok türküyü yeniden düzenleyen bir isim. Koray’da 13 milyon albüm satışı ile 17. sırada.

16. Zülfü Livaneli

Türküleri ile gönülleri fetheden ve üç yüzden fazla esere imza atan Zülfü Livaneli, çıkardığı albümler ile 13 milyon satış rakamına ulaşmış.

15. Emrah

Nam-ı diğer Küçük Emrah, yani şimdiki Emrah Erdoğan. 1986 yılından sonra çıkardığı “boynu bükükler”, “haydi şimdi” ve “ayrılamam” adlı albümleri ile büyük başarı yakaladı. Albümleri 2 Milyondan fazla satan Emrah, toplamda 14 milyon satış rakamına ulaşarak listeye 15. sıradan giriyor.

14. Nilüfer

1972 yılındaki ilk 45’liğinin ardından 1973’de “dünya dönüyor” ile asıl çıkışını yakalayan Nilüfer, 14 milyon satış rakamına ulaştı.

13. Tarkan

1994’de “A Acayipsin” ve 1997’de “ölürüm sana” albümleri ile müzik piyasasını kavuran ve günümüzde de kavurmaya devam eden Megastar Tarkan’ın albümleri toplamda 14 milyon kopya satmış.

12. Ajda Pekkan

Tarkan’dan sonra 12. sıraya yerleşen Süperstar Ajda Pekkan’da dilden dile dolaşan parçaları ile 15 milyon satış rakamına ulaşmış.

11. Müslüm Gürses

2013 yılında aramızdan ayrılarak tüm Türkiye’yi yasa boğan Müslüm Gürses, en büyük satış rakamını “küskünüm” adlı albümünde yakalamış ve toplamda 15 milyon albüm satışı yapmış.

10. Cem Karaca

2004 yılında hayata gözlerini yuman rock müziğin Türkiye’deki öncü isimlerinden Cem Karaca 15 milyon satış yaptı.

9. Barış Manço

7’den 70’e herkese hitap eden Barış Manço’nun hayata veda ettikten sonra çıkarılan “Mançoloji” ve 1981’de çıkardığı “Sözüm meclisten dışarı” adlı albümleri satış rekorları kırdı. Manço toplamda 16 milyon satış rakamına ulaştı. Barış Manço en büyük rakibi Cem Karaca’nın bir sıra önünde 9. sırada yerini alıyor.

8. Neşet Ertaş

Bağlamasıyla çalıp söylediği türküleriyle, merhum halk ozanı Neşet Ertaş, 16 milyon satış rakamını yakalamış ve çıkardığı onlarca Türk Halk Müziği albümü ile akıllarda ve gönüllerdeki yerini almış bir isim.

7. Zeki Müren

Türk Müziğinin sanat güneşi merhum sanatçı Zeki Müren, 1988’de piyasaya sürülen “gözlerin doğuyor gecelerime” adlı albümünde 1,5 milyon satış rakamına ulaşmıştı. Nam-ı diğer Paşa’nın tüm albümleri toplamda 19 milyon kopya sattı ve listede 7. sırada yerini aldı.

6. Bülent Ersoy

Türkiye’nin Divası Bülent Ersoy, sadece “biz ayrılamayız” ve “ablan kurban olsun sana” adlı 2 albümü ile 3 milyon 900 bin kopyaya ulaşırken toplamda 21 milyon adet satarak büyük bir başarı elde etti. Diva listemizin 6. sırasında yer alıyor.

5. Ahmet Kaya

Merhum Ahmet Kaya 80’li ve 90’lı yıllarda çıkardığı albümlerle tanınmış, birçok albümüyle büyük başarı yakalamıştı. 26 milyon albüm kopyası satan Kaya, listede 5. sırada.

4. Sezen Aksu

1970’lerin ortalarından itibaren şarkılarıyla bir ikon haline gelen ve Türk Pop müziğine yöne veren Sezen Aksu, toplamda 27 milyon albüm satarak listede 4. sıraya yerleşiyor.

3. Ferdi Tayfur

Birçok albüme imza atan Ferdi Tayfur, bugüne kadarki 27 milyon albüm satış rakamı ile listede 3. sırada yer alıyor.

2. Orhan Gencebay

Hayran kitlesinin Orhan baba adını verdiği Orhan Gencebay’ın, 70 ve 80’li yıllarda çıkardığı albümleri yaklaşık 4 milyon 200 bin sattı. 2. sıraya yerleşen Gencebay’ın albümlerinin toplam satış rakamı ise 31 milyon kopya.

1.İbrahim Tatlıses

Geliyoruz listemizdeki 1 numaralı isme… O arabeskin imparatoru olarak biliniyor. İbrahim Tatlıses’in sadece “mavi mavi” isimli albümü yaklaşık 3 milyon 100 bin kopya sattı. Neredeyse tüm albümleri zamanında kapış kapış satın alınan Tatlıses, toplamda 33 milyon ile en çok albüm satan isim oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir