Tereyağında adaçaylı omlet

  • Yumurtaları, krema ve keçi peynirini mikserle karıştırın. Tuz ve karabiberle tatlandırın.
  • 24 cm. çapında iki teflon tavanın her birinde 20’şer gr. tereyağını kızdırın ve yumurtalı karışımı eşit oranda tavalara yayın. Orta ateşte 8-10 dakika üstü kapalı olarak pişirin.
  • Domatesleri fırın tepsisine dizip üstüne zeytinyağı serpin. Tuz, karabiber ve bir tutam şekerle tatlandırın. Domatesleri önceden 200 derecede ısıtılmış fırının alttan 2. rafında 6-8 dakika pişirin. Kalan tereyağını bir tencerede köpürünceye kadar ısıtın ve adaçayı yapraklarını atıp biraz kızartın.
  • Servis yapmadan biraz önce domateslerin üstüne sirke serpiştirin. Omleti ikiye katlayın, adaçaylı tereyağı ve domateslerle birlikte servis yapın.

Omlet yaparken yumurtaların tazeliğine çok dikkat etmelisiniz. Bunu anlamanın en kolay yolu ise yumurtayı tuzlu soğuk suya atmaktır. Yumurta taze ise dibe bata bayat ise su yüzüne çıkar.

Tereyağında adaçaylı omlet hazırlama aşaması ve malzemeler:

2 kişilik

Hazırlama Süresi: 15 Dakika

Pişirme Süresi: 20 Dakika

Malzemeler: 6 Adet Yumurta, 25 ml. taze krema, 150 gr. keçi peyniri, 80 gr. tereyağı, 250 gr. kiraz domates, 20 ml. zeytinyağı, Şeker, 3 dal adaçayı, 2-3 çay kaşığı balsamik sirke, Tuz, Karabiber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir