Teknolojide ilkler, ilk teknolojik gelişmeler

Bu sayfamızda sizleri; teknolojideki ilk yıllara götürüyoruz…
Teknolojide ilkler, ilk teknolojik gelişmeler ile ilgili ilk olarak en eskisinden bilgisayardan başlıyoruz.

İlk bilgisayar:ilk bilgisayar eniac

İnsanoğlunun ilk hesap makinesi “Abaküs” tür ve abaküse benzeyen araçlar bundan 3000 sene önce kullanılmış.

Otomatik hareketlerden yararlanan ilk toplama makinesi bildiğimiz gibi “Pascal” geliştirmiş ve tasarlarken bir tarafa doğru döndürülen dişli çarkların hareketinden faydalanmış. Gerçek anlamda bilgisayarlar ise 1941 yılında Berlin’de Konrad Zuse’nin tasarladığı ve sadece elektron lambalarından oluşan bir cihazdı.

Sonraki yıllarda inanılmaz bir süratle geliştirilen bilgisayarlar, günlük hayatın ayrılmaz bir parçası oldular.

1946 yılında üretilen bilgisayarda pek evlerinize koyacağınız boyutta değildi. Tam tamına  167 m’lik bir alanı kaplamakta imiş. Yani Türkiye standartlarında 4 oda   1 salon kıvamında. Aynı zamanda 180 kilowatt elektrik harcayan bu dev makinenin ismi ENIAC olmakla beraber bu modelin geliştirilmesinin amacı 2. Dünya savaşında orduya destek olmakmış. Savaşlar her zaman teknolojinin ilerlemesine ön ayak olmuş bir etkendir. Vahim bir sonuç ama gerçek. Merak edenler için şu an ENIAC’ın parçaları Washington’ daki Amerikan Ulusal Müzesinde sergilenmekte.

Dünya’da ve Türkiye’ İlk Asansör:dünyada ve Türkiye'de ilk asansör

Gündelik yaşantımızda önemli bir yeri olan asansör icat edilmeseydi bugün birçok sanayi alanı gelişemez, gökdelenler ve yüksek binalar inşa edilemezdi. Süper bir dikey taşıma aracı olarak kullanılan ve insanlığın  hizmetine sunulan bu harika araç asansörün mucidi kim? Hiç merak ettiniz mi?

Dünyadaki ilk asansör Kral 15. Louis için 1743 yılında yapılmıştır. O yıllarda uçan iskemle olarak adlandırılmış, insan gücüyle hareket ediyor ve Ağırlık-Denge mantığı ile çalışıyordu.

Asıl anlamda ilk asansörse 1857 senesinde New York’ta bulunan bir iş merkezine yapılmış ve 300 $ gibi bir maliyetle takılmıştır.

Türkiye’de asansörün görülmesi 1900 yıllarının başına uzanıyor. En bilinen örneği de Beykoz’daki Hidiv Kasrı. Daha sonra da tek tük imalatlar yapılmış ancak tam olarak hizmete sunulması 1960’lara tekabül ediyor.

Aslında bakarsanız çok önceleri teknik olarak düşünülmüş gökdelenler asansörün bulunması ile hayata geçirilmiş oldu. 15 katlı bir binanın 15. katında yaşadığınızı düşünün ve asansörün icad edilmediğini. İlkler tarihinde asansörün icadının ilginç hikayesine değindiğimize göre geçmişe gitmeye devam edebiliriz.

İlk Helikopter:ilk helikopter

Helikopter; Dünyada kullanması en zor teknolojik alet olarak bilinir. Bu karmaşık ve zor olan icadın ilk çizimlerini yapan aslında Leanardo Da Vinci, 1480’li yıllarda…

Gökyüzü vidası ismini verdiği helisel bir yüzeyin insan gücü ile hareket ettirerek taşıma kuvveti oluşturması düşüncesine dayanıyordu, ama gerçek anlamda ilk helikopterin planları 1905’te tasarlandı. Şu an hala hızla dönen pervanesi ile yer çekimine meydan okuyor olması ile cazibesini hiç kaybetmedi diyebiliriz, değil mi?

İlk Buzdolabı ve Çamaşır Makinesi:ilk buzdolabını kim icad etti

Buzdolabı olmasaydı ne olurdu? Eminiz bir çoğunuzu “yemekler ne olurdu”, “nasıl saklardık yiyeceklerimizi” gibi düşünceler sardı. Ama aslında en önemli yanı dondurmanın olmayacak olması.

İşte bu yüzden sevgili Karl Linde ilk elektrikli buzdolabını 1877 yılında ortaya çıkardı. Gerçi kullandığı metil eter her ne kadar etkili bir patlayıcı olsa da bu işin başlangıcında verdiği emekten dolayı içtenlikle anıyoruz kendisini.

Sonraki yıllarda güvenli olan ilk freon gazı kullanılan ilk buzdolabı Balzer Von Platen ve Carl Munters birlikte tasarladı. Onlara da bravolarımızı gönderiyoruz.

Bir diğer olmazsa olmazımız Çamaşır Makinesi: 

1907 yılında Alva John Fisher tarafından icad edilmiş.Alva John erkek mi kadın mı diye soranlara; Tabi ki bir kadın. Sanıyoruz yıllarca çamaşır yıkamaktan gına gelmiş ve demiş ki “buna bir son vermeli ve dünya kadınlarına bir iyilik yapmalıyım” 🙂

İlk Televizyonu Kim İcat Etti?:ilk televizyon

Adını pek duymadınız ama, John Logie Baird televizyonu icad eden kişi. Bunu; bir çay kutusu üzerine yerleştirdiği ve “televizör” olarak adlandırdığı dikiş iğnesi, kesilmiş karton ve bisküvi kutusu ile yapıyor. Sonradan televizyonun elektro manyetik sistemi Philo Taylor Farnsworth tarafından değiştirilerek tüplü televizyon halini aldı. Odadan odaya görüntü aktarmayı başaran Farnsworth henüz 21 yaşında ve 1927 yıllarındaydı.

Dünyanın İlk 3D Filmi Hangisi?:Dünyanın ilk 3D filmi hangisi

Günümüzde 3 boyutlu filmler alıştığımız hatta sıradan bulduğumuz şeyler arasında. Derinlik algılamasında yanılsama ile hazırlanan bu filmler özel tasarlanmış bir kamera ile iki farklı perspektife görüntü kaydetme yolu ile hazırlanıyor. Yine özel bir projeksiyon veya gözlükle görüntü bu yanılsamayı oluşturma amacı ile oynatılıyor.

Aslında 3 boyutlu filmler gözlerin arasındaki mesafeden yaralanıyor. Beyniniz iki gözden görüntüleri algılarken, iki gözünde dünyayı farklı açıdan görmesi ile iki perspektif farklılığını kapatmak istiyor ve böylece 3 boyut ortaya çıkıyor.

Dünyanın bu anlamda hazırlanmış ilk filmi Wadell ve Edwin Porter tarafından yapılan 3 adet sunumu ile 1915 yılında tarihteki yerini almış. Dünyadaki ilk 3D filmlerinin konuları birinde Niagara çağlayanları, birinde kırsal yaşam ve diğerinde ise “Jim, The Penman” isimli oyunun bölümlerinden oluşuyor.

İlk Pc Oyunu (Donkey.Bas):donkey bas

Günümüz gençlerinin saatlerce başından kalkmadığı bilgisayar oyunlarının geçmişi “Atari” dediğimiz video oyunlarına dayanıyor. Bundan 10 yıl önce hemen her evde bulunan ve televizyona bağlanarak kullanılan oyun konsollarının da atası olan atariler; Amerika, Japonya ve Avrupa’da 1980’li yılların başlarında gelişmiş.

Eğlence sektöre hizmet eden atarilerin aslında 1940’lı yıllarda taslakları hazırlanmıştı. Ancak bildiğimiz anlamda ilk video oyun Bill Gates ve Neil Konzen’in 1981 yapımı “Donkey.Bas” olarak kabul ediliyor. Oyun şimdikilere göre tabiki çok basit. Yoldaki eşekle çarpışmamak için boşluk tuşuna basarak şerit değiştirmeniz gerekiyor. Öyle altın toplamakla falan da uğraşmıyorsunuz. Şimdiki oyunlarda karmaşık bir yapı, türlü kısa yollar, hileler, ipuçları…

O küçük çocuklar bu oyunların nasıl altından kalkıyor, düşündükçe gerçekten şaşırtıyor, değil mi?

Dünyada ve Türkiye’de İlk İnternet Bağlantısı:Dünyada ve Türkiye'de ilk internet

İlk defa 1960’larda ortaya çıkan internetin, hayatımızın vazgeçilmezi olacağını nasıl bilebilirdik ki. Aslında internet Amerika, Fransız ve İngiliz hükümetlerinin bilgisayarları arasında bağlantı kurmak için yaptığı çalışmalara dayanıyor. Bireylere ulaşması 1980’lere kadar geliyor.

Türkiye’de internet bağlantısı ise ilk defa 12 Nisan 1993’te ODTÜ’den Ankara-Washington arasında kurulmuş bir kiralık hat ve 64 Kilobit hızla gerçekleşti.

İnternetin evlere girmesi servis sağlayıcıların çeşitlenmesi ile oluştu diyebiliriz. Hızı o kadar düşüktü ki hattan gelen sesi uzun süre dinlemek gerekiyordu. Hatırlayan var mı?

Türkiye GSM’le 1994’te tanıştı. 2000’li yıllarda ADSL teknolojisinin gelmesi ise hızı arttırdı. O zamanlar ortama hızımız 6.2 megabitken, dünyada ortalama internet hızının en yüksek olduğu ülke 20.5 megabitle Güney Kore.

Nüfusun yüzde 55,9’u internet kullanıyor. Evlerde yüzde 37,4’ü ADSL, Kablolu ve Fiber İnternet bağlantısı var. Yüzde 74,4’ümüz cep telefonumuzdan internete bağlanıyoruz. 3G ise 61 milyon aboneye ulaşmış durumda. Dünya ise 4G teknolojisi ile internete bağlanmaya başladı bile. Ancak Türkiye 2016 baharında dünyayı sollayarak 4,5G ile hızına yetişilmez bir internete kavuştu. 5G ise 2020’lerde deniyor ama muhtemelen o kadar beklemeyiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir