Sık Kullanılan 7 Rengin Psikolojik Etkisi Nelerdir

Renklerin Psikolojik Etkisi
Renkleri sadece zevk amaçlı kullanıyoruz. Peki ya renklerin özelliklerini bilseydik ve bu yöntemleri istediğimiz yerlerde kullanabilseydik, yapmak istediğimiz bir şeyi daha mükemmel hale getirmek için renkleri kullanmayı bilseydik. Hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu hiç düşündünüz mü?

Renklerin Psikolojik Etkileri Nelerdir?
İş dünyasında kullanılan ve psikolojik etkileri olan renkler var. Bunların amacı müşteriyi ikna etmek ve güven duygusu oluşturmak. Biraz araştırdık ve İş dünyasındaki subliminal renkler (bilinçaltı, psikolojik renkler) hakkında en işe yarar bilgileri topladık. Çok kısa ve öz bir yazıyla bir kaç rengin hayatımızı nasıl etkilediğini ve ürünlere karşı düşüncelerimizi nasıl değiştirdiğine birlikte bakalım.

Yeşil Rengin Psikolojik Etkileri Nelerdir? İnsan gözünün algılamaya başladığı ilk renktir. Tarih boyunca zenginlik ile ilişkilendirilmiştir. Yeşil renk sinirlerin yatışmasını sağlar. İnsanda paylaşmak, uyum, cömertlik ve birliktelik duygularını harekete geçirir. İnsana denge ve huzur verir. Ayrıca iyileştirici özelliğe sahiptir. Bu arada birisini duygusal olarak etkilemek istediğinizde, yeşil renkli kıyafetleri tercih edin. Yeşil renk güzel ama uzun süre maruz kaldığınızda psikolojik olarak rahatsız edebilir.

Yeşil Rengin Fiziksel Etkileri
Yeşil renk vücuttaki toksinlerin atılmasına katkı sağlar. Kalp, solunum yolları gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Mağazalarda müşteriyi rahatlatmak ve “iyi bir şey yapıyor” hissi yaratmak için kullanılır. Bu renk bizlerde iyi duygular oluşturduğu için, alışveriş yaparken rahat hissedeceğiz ve bu sayede kolaylıkla bizlere ürün satışı yapabilecekler.

Turkuaz Rengin Psikolojik Etkileri Nelerdir?Turkuaz Rengin Psikolojik EtkileriTurkuaz manevi anlamda, en üst düzeyde değişim ve dönüşümün sembolüdür. Yardımseverlik duygularını tetikler. Vücudu yenilemek bu rengin görevidir.

Turkuaz Rengin Fiziksel Etkileri
Dinlendirici ve yatıştırıcı özelliğiyle beraber alerji, tahriş, kesik ve yanık gibi rahatsızlıkları gidermede de faydalıdır.

Sarı Rengin Psikolojik Etkisi Nedir?Sarı Rengin Psikolojik Etkisi NedirSarı hassastır. Ayrıca, sarı renk zekanın da rengidir. Parlak, neşeli ve heyecan vericidir. Sarı renk ilhamı arttırır. İnsana iyimserlik ve gençlik hissi verir.

Sarı Rengin Fiziksel Etkileri
Vücuda verdiği faydaların haricinde; kullanıldığı alanlar dikkatimi çekti. Mesela: Vitrinlere sarı renge sahip ürünler yerleştirme, müşteriyi ikna etmekte etkili oluyor. Ayrıca “Taksiler Neden Sarı” diye düşünüyorsanız; sarı dikkat çekici bir renk olduğu için kullanılıyor. Bizimkilerin sarı olması bundan dolayı mı bilemem ama insana cesaret veren bir renk olduğu için ticaret alanında çok kullanılıyor. Müşteriyi ikna etmek için en iyi renklerden birisi.

Turuncu Rengin Psikolojik Etkileri Neler?Turuncu Rengin Psikolojik Etkileri NelerTuruncu duyguları öne çıkarır. İnsanda sağlık, canlılık ve heyecan gibi duygular yaratır. Kendisi agresif bir renktir. İnsanda acil olarak eyleme geçme isteği uyandırır. Yaratıcılık gerektiren işlerde faydalıdır. Ayrıca, turuncu renk kalsiyumun rengidir.

Turuncu Rengin Fiziksel Etkileri
Turuncunun pek çok fiziksel etkisi var. Bunları teker teker yazmak yerine en önemlilerini yazmak istiyorum. Kişisel etkileri ayrı, ama iş alanında kullanılması daha dikkat çekici. Mesela büyük şirketler müşterilerine baskı yapmaları gerektiğinde bu rengi kullanır. Dikkat ederseniz bazı e-ticaret siteleri özellikle bu rengi kullanıyor. Ayrıca verimliliği arttırır. Ofis çalışanlarının motivasyonunu yüksek tutmak için bu renk en ideali.

Kırmızı Rengin Psikolojik EtkileriKırmızı Rengin Psikolojik EtkileriBu renk motivasyonun, teşvikin, aktivitenin ve ihtirasın dibine vuran renktir. Belkide diğer bütün renklerin özelliklerini bünyesinde barındıran tek renk olabilir. Kırmızı renk devamlılık, azim ve fiziksel gücün simgesidir. Cinselliğin rengidir. Fazla kullanıldığında ise insanda öfke, inatçılık ve saldırganlık yaratır. İnsanda harekete geçme istediği uyandırır.

Kırmızı Rengin Fiziksel Etkileri
Kan dolaşımını hızlandırır. Adrenalin miktarını yükseltir ve vücut ısısını arttırır. Felç ve anemi hastalıklarının tedavisinde ağırlıklı olarak kırmızı renk kullanılır. Enerjik bir renk olduğundan aciliyet hissi yaratır. Kalp ritmini hızlandırdığı için insanların daha hızlı hareket etmesini sağlar.

Ayrıca alışveriş dünyasının vazgeçilmezidir. En dikkat çekici renk olduğundan, pazarlanmak istenen ürünlerde sık kullanılır.

Mavi Rengin Psikolojik EtkileriMavi Rengin Psikolojik EtkileriZihinsel faaliyetlerde başarılı olmayı sağlar. Derin bir bilincin ifadesidir. Güven duygusunu arttırır.
Kavramsal düşünceyi güçlendirir. Beyindeki salgı bezlerinden sorumludur.

Mavi Rengin Fiziksel Etkileri
Güven duygusunu arttırdığı için bankalarda ve yüksek miktarlı satışlarda kullanılır. Böylece sakinleştirici ve tansiyonu düşürücü özelliği olan mavi renk, müşteriyi kolaylıkla ürün almaya yöneltir. Giyim markaları, özellikle bu rengi tercih eder.

Siyah Rengin Psikolojik EtkileriSiyah Rengin Psikolojik EtkileriSiyah, güçlü ve otoriter bir renktir. Işığı emdiği ve yok ettiği için sonu çağrıştırır. En karizmatik renktir. Ayrıca insana en çok da siyah renk yakışır. İnsanda öz güven duygusunu arttırır.

Siyah Rengin Fiziksel Özellikleri
Otoriter bir renk olduğu için, lüks mekanlarda ve lüks ürünlerde kullanılır, bu sayede ürün çekici hale gelir. Bazı mağazalara dikkat ederseniz diğerlerinin aksine siyah renk yoğun kullanılır. İş dünyasında rekabet önemlidir. Satılan ürünler aynı kalitede olup da pahalı olursa tutmaz sanırız. Fakat, rakipleriniz ile aranızda fark yaratmak ve akılda kalıcı olmak istiyorsanız, bu rengi kullanmalısınız. İnsanlar sizi farklı gördüğü için, sattığınız ürünleri kıyaslamakta zorlanacaktır.

Bir ara böyle bir mağazaya girdiğinizi düşünün. Dışarıdan bakıldığında hanedanlık gibi duran mağazaya girip ürünlere baktığınızda, aynı ürünün başka bir yerde ucuza satıldığı halde, burayı farklı kılanın ne olduğunu düşündünüz mü? Kimsenin bunu umursamadığını ve ürünleri gözünü kırpmadan aldıklarını da gördünüz mü? Böylece insanlara farklı olan kalitelidir hissinin nasıl yansıtıldığını anladınız mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir