Şiirden bestelenmiş unutulmaz şarkılar

Türk edebiyat dünyasının ustalarından yazılan şiirler daha sonraları müzik olarak eserlenince unutulmaz besteler ortaya çıktı. Her biri klasik olan mısraların muhteşem notalarla birleştirdiği o şarkılardan bir liste hazırladık. İşte sizler için o liste,

şiirden bestelenmiş unutulmaz şarkılar…

Vurgun / Şair: Cemal Safi

Cemal Safi’nin şiiri 1990 yılında Selçuk Tekay tarafından bestelendiğinde ortalığın tozunu atmayı başardı. Adeta bir klasik haline gelen şarkı ödül üstüne ödül aldı. Unutulmaz bir esere dönüşen “Vurgun” listede yeri aldı.

Acılara Tutunmak / Şair: Hasan Hüseyin Korkmazgil

1981 yılında Hasan Hüseyin Korkmazgil’in kaleminden çıkan sözler, 1985 senesinde Ahmet Kaya tarafından bestelendi. Kaya’nın 2. albümüne ismini verdiği şarkı büyük kitlelere ulaştı. Acılara Tutunmak listemizde.

Dedikodu / Şair: Orhan Veli Kanık

Bir Orhan Veli klasiği olan şiir, Sezen Aksu’nun muhteşem notaları ile birleşince ortaya bu muhteşem eser çıktı. Levent Yüksel’in yorumu ile kulaklarına kazınan şarkı çok sevildi. Listenin bu sıralamasında Dedikodu şarkısı var.

Karlı Kayın Ormanında / Şair: Nazım Hikmet

Nazım Hikmet’in en bilinen şiirlerinden olan eser Zülfü Livaneli tarafından bestelendi. Çok sevildi, büyük yığınların beğenisini kazandı. Karlı Kayın Ormanında.

Dönülmez Akşamın Ufkundayız / Şair: Yahya Kemal Beyatlı

Klasik Türk müziğinin en önemli eserlerinden biri haline gelmeyi başarmış bir şarkı Yahya Kemal Beyatlı’nın güftesi ile yine Nurettin Selçuk’un bestesi birleşince ortaya çıkan müthiş bir başyapıt. Sayısız ünlü isim tarafından seslendirilen Dönülmez Akşamın Ufkundayız şarkısı listede.

Aldırma Gönül / Şair: Sabahattin Ali

Şiir 1933 yılında Sabahattin Ali tarafından Sinop cezaevinde yazıldı. Usta şairin hükümlü olduğu dönemde yazdığı bu eseri, 1976 yılında besteleyen Kerem Güney, şöhrete taşıyan isimse Edip Akbayram oldu. Aldırma Gönül.

İntizar / Şair: Faruk Nafiz Çamlıbel

Yine Türk müzik tarihine geçmeyi başarmış müthiş bir eser. Usta şair Faruk Nafiz Çamlıbel’in mısraları Suat Sayın’ın notaları ile buluşunca herkesin diline düşen muhteşem şarkı ortaya çıktı. İntizar

Şafak Türküsü / Şair: Nevzat Çelik

Ahmet Kaya’nın müzik piyasasını alt üst ettiği büyük kitleleri peşinden sürüklediği o unutulmaz şarkısı. Nevzat Çelik’in yazdığı şiir, Kaya’nın bestesi ile zirveye çıkmayı başardı. Listede Şafak Türküsü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir