Peynirli, jambonlu ıspanak böreği tarifi, nasıl yapılır?

Ne yapmalı:
Bir gün önce…
Yumurtalı hamuru hazırlayın. Unlanmış temiz bir bezin üzerine dizin. Pirzolalar için soğanlı karışım hazırlayın. Pirzolaları karışımın içine yatırın.

Yemek günü…
Fırında peynirli jambonlu ıspanak böreğini hazırlayın. Kremalı çikolatayı hazırlayın. Servis yapacağınız zamana  kadar buzdolabında bekletin. Pirzolaları pişirin.

Peynirli, jambonlu ıspanak böreği malzemeleri:
Gerekli süre: 2 saat
Gerekli malzeme: 8 kişi için
200 gram un, 2 yumurta, 300 gram haşlanmış suyu süzülmüş ve doğranmış ıspanak, bir kaşık zeytinyağı, 50 gram tereyağı ya da margarin, 1/2 baş soğan, 60 gram rendelenmiş kaşar peyniri, 300 gram tulum peyniri, 150 gram jambon, karabiber, tuz.
Beşamel sos için: 40 gram tereyağı, 30 gram un, 1/2 litre süt, Hindistan cevizi, tuz.

Peynirli, jambonlu ıspanak böreği tarifi:

Unu bir elekten geçirerek masanın üstünde yayın. Yumurtaları, zeytinyağını, 100 gram ıspanağı, unun ortasına koyun. Tuz ekin. Hepsini iyice karıştırıp yoğurun. Karışım pürüzsüz ve yumuşak bir hale gelince oklavayla oldukça ince bir hamur açın. Hamuru 20 santimetre boyunda 10 santimetre eninde dikdörtgen parçalara bölün. Hazırladığınız hamuru parçalarını yaklaşık 8 dakika süreyle kaynar suda pişirin. Bu sürenin sonunda çıkartıp süzün. Temiz bir bezin üstüne koyun.

Soğanı ince ince kıyın. Tereyağı ile birlikte bir tavaya koyup pembeleştirin. Geriye kalan ıspanağı ekleyin. Tuz atın. Hepsini bir kaç dakika kadar daha pişirin. Tulum peynirini bir çanağa koyun. Kavrulmuş ıspanağı rendelenmiş kaşar peynirini ekleyin. Tuz ve biber serpin. Malzemeyi karıştırın. Isıya dayanıklı bir kabın dibine dikdörtgen biçimindeki hamurlardan döşeyin. Üzerine peynirli karışım döşeyin. Peynirin üstüne jambon dilimleri koyun. Jambonların üstüne tekrar hamur döşeyin. Onun üzerine yine peynirli karışım ve jambonu koyun. bu işlemi eldeki malzeme bitene dek tekrarlayın.

Beşamel sos için tereyağını eritip, unu, Hindistan cevizini, sütü, tuzu katın. Karıştırarak kaynatın. Sonra böreğin üzerine boca edin. Kabı 200 derecedeki fırında yarım saat tutun. Sonra çıkartıp servis yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir