Köpeğiniz Hastaysa Nasıl Anlaşılır?

Genellikle sadece iyi bir köpek sever,  sadık dostu ve belkide en iyi arkadaşı olan köpeğinin hasta olduğunu anlayabileceği düşünülmektedir. Ancak düşünürseniz, anlamak zor değildir. Köpekler gibi sadık bir hayvan bulmanız çok zordur, onlar bir çok şeyinizi unutur ve bağışlarlar. O halde, hasta olabileceğini düşündüğümüzde onlar hakkında endişelenmeye yatkın mıyız?

Köpekler muhtemelen insanların yaptığı kadar hasta olmaz, ama kesinlikle arada bir olurlar. Bu nedenle ciddi köpek sağlığı sorunlarının bir göstergesi olabilecek herhangi bir bulgunun farkında olmak önemlidir. Köpeğinizin dikkat gerektiren bazı durumlardan muzdarip olabileceği anlamına gelen bu on belirtiden haberdar olun.

Köpeğimin hasta olduğunu nasıl anlarım?

1.Kusma:

Bir köpeği olan herkes dört ayaklı arkadaşlarını zaman zaman kustuklarına şahit olurlar ve çoğu zaman “yemeyi sevmedikleri bir şeydendir” diyerek normal karşılarlar. Bununla birlikte, köpeğinizin tek bir günde birkaç kez kustuğunu fark ederseniz, veterinere götürmek gerektiğini bilmelisiniz. Köpeğiniz kustuğunda kanlı veya kahve telvesine benzeyen kıvamda bir şeyler olduğunu fark ederseniz, gecikmeden veterinere danışmalısınız.

2. Köpeğinizin iştahı yoksa:

Köpeğinizin iştahı yoksa Bir köpeğin arada bir yemek zamanını atlaması normaldir. İnsanlar gibi, köpekler de bazen birçok nedenden dolayı yemek istemiyor olabilir. Fakat; köpeğinizin 24 saat boyunca herhangi bir şeyi yemeyi reddetmesi durumunda dikkat etmeniz gerekir, çünkü bu durum ciddi bir şeyin göstergesi olabilir. Bazen çok fazla stres, bir köpeğin ateşi olduğu zamanlarda veya acı çektiğinde olduğu gibi yemeyi bırakmasına da neden olabilir. Köpeğinizi bir gün boyunca yemeye ilgi göstermiyorsa, veterinerinize götürün.

3. Köpeğim Öksürüyor:Köpeğim öksürüyorBelki kendiniz hiç tanık olmamışsınızdır ama köpekler gerçekten öksürürler. Aslında bu fark edilmeyecek bir şey değil, bildiğimiz gibi birisi soğuk algınlığı eşliğinde öksürüğe yakalanırsa sıklıkla yapacağımız gibi içimiz gıcıklanır ve öksürürüz. Köpekler için öksürme, akciğer hastalığı, kalp damarları veya diğer kalp rahatsızlığı gibi bir sorunun sinyalini verebildiğinden mümkün olduğu kadar hızlı veterinerle görüşmeniz gerekmektedir. Özellikle köpek kulübesinde tutulan bulldog, pug ve boxer lar için öksürük ihtimali çoktur ve ciddi olabilir.

4. Sık idrara çıkma:Sık idrara çıkmaİster inanın ister inanmayın, köpekler diyabete yakalanabilir tıpkı insanlar gibi. Sık idrara çıkma hem köpeklerde hem de insanlarda şeker hastalığının en yaygın semptomlarından biridir, bu nedenle göz ardı edilmemesi gereken bir belirtidir. Adrenal bez hastalığı, böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı gibi diğer ciddi durumlar da sebep olabilir.

5. Popo Sürükleme:popo sürüklemeEvet, kimsenin görmek istemediği bir şey, özellikle de yeni veya yeni temizlenen bir halıda gerçekleşirse! Bu, bazı insanlar için biraz eğlenceli görünse de, arkasını yere sürükleyen bir köpek, potansiyel olarak ciddi olan bir sorunun devam ettiğinin bir işaretidir. İnsanlardan farklı olarak, köpekler ve diğer bazı hayvanlar bazen tıkanmış ve enfeksiyona giren anal keselere sahiptir ve bu da köpeğinizin garip bir şekilde davranışının nedeni olabilir. Bu, en kısa sürede tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Sürtünmeyi geciktirmenin diğer nedenleri arasında parazit solucanlar, tümörler veya alerjiler yer alır.

6. Ev içerisindeki kazalar:Ev içerisindeki kazalarBiraz sabırlı olmakla birlikte, tuvalet ihtiyaçlarını açık hava etkinlikleriyle sınırlandırmak için bir köpek yetiştirmek o kadar da zor değil. Çoğu köpek eğitildikten sonra, kendilerini rahatlatmak için dışarıda bırakılıncaya kadar genellikle “tutma” konusunda çok iyidirler. Köpeğiniz kapalı alanda kazalar geçirdiğinde dikkat etmeye değer durumdur. Yaptıkları şey sizi en kötü ihtimalle rahatsız etmek için yapıyor gibi görünse de, genellikle bunun için iyi bir neden vardır. Bazen üriner sistem enfeksiyonundan kaynaklanır ve bazen eklem ağrısı zamanla dışarıda zorlanmaya neden olabilir.

7. Aşırı nefes nefese kalan köpek:Aşırı nefes nefese kalan köpekNeredeyse herkes sıcak bir günde bir köpeğin dilini dışarıda görmüştür. Köpekler terlemezler, bu yüzden vücut ısısını düşürmek için dillerini dışarı çıkarırlar. Köpek sahipleri, yılın zamanlarını ve köpek arkadaşlarının nefes nefese olmasına neden olan sebepleri biliyorlardır, olağandışı bir zamanda gerçekleştiğinde onu anlamak zor olmamalıdır. Ayrıca, köpeğinizin normalden daha yüksek sesle nefesini çekiyorsa dikkat etmeniz önemlidir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, bir veterinerle görüşmeniz akıllıca bir fikirdir. Aşırı tüyler ürpertici bazen köpeğinizin anemi, akciğer hastalığı, larenks felci, Cushing hastalığı veya kalp yetmezliği olabileceğinin işareti olabilir.

8. Köpeğim ishal oldu:Köpeğim ishal olduBir köpeğin arada bir ishal geçirmesi, özellikle de alışılagelmiş olmayan şeylerden biraz fazla yedikten sonra ,nadir görülen bir şey değildir. Fakat bu sürekli bir sorun haline gelirse, kesinlikle veterinerinize danışmanız gerekir. Veteriner, ciddi hastalık belirtileri olup olmadığını kontrol etmek için köpeğinizin pisliklerine yakından bakmanızı isteyebilir, hazırlıklı olun. Çoğu zaman, ishal, veteriner hekimini görmeden halledilebilecek bir sorundur ancak basit bir telefon görüşmesi yapmak için gereken zamanı geciktirmemelisiniz.

9. Köpeklerde tüy dökülmesi:Köpeklerde tüy dökülmesiBazı köpekler normalde yılın belirli zamanlarında tüylerini dökerler, ancak köpek beklenmedik halde olağan miktarda tüy veya kürkten daha fazla kaybetmeye başladığında, araştırmak için daha fazla vakit ayırmalısınız. Bu bazen kene, pire ya da akar istilasından dolayı ortaya çıkabilir ya da staf enfeksiyonu, mantar enfeksiyonu, maya enfeksiyonu ya da endokrin problemleri gibi daha ciddi bir şey olabilir.

10. Köpeğim çok uyuşuk:köpeğim çok uyuşukHer köpek benzersiz bir karaktere sahiptir ve köpek sahipleri evcil hayvanlarının rutin hallerini çok iyi tanımaktadır, bu nedenle genellikle bir şeylerin doğru olup olmadığını söylemek kolaydır. Tıpkı bizim gibi, köpekler birazcık sıkıldıklarında, özellikle etraflarında dolaşmalarını veya kendileri ile ilgilenilmediğini düşünürlerse uyuşukluk gösterebilirler. Köpeğinizin alışılagelmiş egzersiz miktarından biraz daha fazla yaptığınızda ne zaman sıkıldığını genellikle söyleyebilirsiniz, ancak belirgin bir nedenden ötürü yıpranmış ve uyuşuk gibi davrandığını fark ederseniz, veterinere göstermek iyi bir fikirdir. Ciddi bir şey olmadığından emin olmak için erken davranmak her zaman iyidir.

Anahtar Kelimeler: Köpeğiniz Hastaysa Nasıl Anlaşılır, köpeğim kusuyor, köpeğim öksürüyor, Köpeğimin hasta olduğunu nasıl anlarım, köpeklerde iştahsızlık, köpeklerde tüy dökme, köpeğim idrarını eve yapıyor, köpeğim çok uyuşuk, köpeğim hasta mı, köpeğim titriyor, köpeğim kustu, köpeğim halsiz, köpeğim kaşınıyor, köpeğim ne istiyor

Aylin Çınar

İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunu. Merak, bilgi ve ilgi aşığı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir