Karışık meyve reçeli

Yalnız başınıza kahvaltı yapmak size keyifli gelmiyorsa sofranıza ekleyeceğiniz farklı lezzetlerle kahvaltıyı keyfe dönüştürebilirsiniz… Ailenizle yaşadığınız günlerde mutfakta kaynayan reçelin kokusunu hatırlatacak reçel tariflerini siz de rahatlıkla yapabilirsiniz…

Karışık Meyve Reçeli

  • Limon ve portakalların kabuklarını soyup sularını sıkın. Kırmızı üzüm suyunu, kırmızı şarabı, 30 ml. portakal suyunu, limon ve portakalın kabuklarını kaynatıp 30 dakika demlendirin. Üstünde biriken köpükleri alın.
  • Elmaları soyup sekize bölün, çekirdekli kısımlarını çıkartıp küçük parçalara doğrayın, Muzu ve portakal şekerlemesini de küçük parçalara doğrayın. Meyvelerin hepsini şaraplı karışımla karıştırın.
  • Jelatini limon suyunda yumuşatın. Şaraplı karışımı başka bir tencereye süzüp reçel yapı ekleyin. Orta ateşte devamlı karıştırarak 1 dakika fokurdayana kadar kaynatın. Suyunu sıktığınız jelatini ekleyip kıvam alana kadar devamlı karıştırın.
  • Kavanozlara doldurun, 1 dakika bekletip kapaklarını kapatın. Kavanozları ters çevirin. 15 dakika bekletip tekrar çevirin ve soğumaya bırakın.

4 kavanoz

Hazırlama süresi: 30 dakika

Karışık meyve reçeli malzemeleri: 1 adet limon, 1 adet portakal, 400 ml. kırmızı üzüm suyu, 400 ml. kırmızı şarap, 2 adet ekşi elma, 2 adet muz, 40 gr. portakal şekerlemesi, 1 yaprak jelatin, 500 gr. reçel yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir