İstanbul’un kalbi Galata Kulesi’nin Bilinmeyeneleri

Galata Kulesi hangi amaçla yapıldı?

Galata Kulesi ilk olarak Bizans İmparatoru Anastasius tarafından yaptırıldı. İlk kule ahşaptı ve dünyanın ilk kulelerinden biri olduğu rivayet ediliyor. Kule, fener ve gözetleme kulesi olduğu için Galata’nın en yüksek yerine yapılıyor.

Yüzyıllarca İstanbul’un bekçiliğini yapan kule, 1204 yılında Haçlı Seferi sırasında yoğun tahribata uğradı, 1348 yılında Cenevizliler tarafından yeniden inşa edildi, bu sefer ahşap yerine yanma taşı yöntemi kullanılmıştır.

İstanbul’un fethinden sonra Galata kulesi;

İstanbul’un fethinden hemen sonra kulenin anahtarı Fatih Sultan Mehmet’e teslim edildi. Fatih döneminde Galata Kulesi, yangınları tespit etmek ve akşam vakitlerini duyurmak için kullanıldı. 1509 yılındaki büyük İstanbul depreminde ise tamamen yıkıldı.

Dönemin ünlü mimarlarından Mimar Hayrettin Efendi kuleyi yeniden inşa etti, sonrasında ise bir dönem zindan olarak kullanıldı.

Galata bölgesi zamanla İstanbul’un en önemli ticaret merkezi haline geldi. 19 yüzyılda Galata ve çevresini gezen Edmondo De Amicis şu ifadeleri kullanmıştı; “burada fesli ve sarıklı insanları görmeseniz şarkta olduğunuza inanamazsınız, her tarafta Fransızca, İtalyanca ve Ceneviz dilleri konuşuluyor.”

1930 yılında Cumhuriyet gazetesinde yer alan bir haberde belediyenin Galata Kulesi’ne bir küre koyduğu yazıyordu. Bunun sebebi ise saat birliğini sağlamaktı. Saat 12’de küre düşecek ve bütün saatler ayarlanacaktı. Böylece tüm saatler arasında 1 dakikadan fazla bir fark olmaması amaçlanmıştır.

12 Aralık 1931 Akşam Gazetesinde yayınlanan “Galata Kulesine Asansör” haberi.

Haberde; “Galata kulesi, şehrimize gelen seyyahların ziyaret ettikleri tarihi binalardan biridir. Belediye yangın kulesine seyyahların kolayca çıkabilmesi için asansör yapılmasını evvelce düşünmüş, fakat tatbik edilememiştir. Kuleye konacak asansörün bu sene yapılmasına başlanacaktır” denilmektedir.

Galata kulesine asansör. Haberde; "Galata kulesi, şehrimize gelen seyyahların ziyaret ettikleri tarihi binalardan biridir. Belediye yangın kulesine seyyahların kolayca çıkabilmesi için asansör yapılmasını evvelce düşünmüş, fakat tatbik edilememiştir. Kuleye konacak asansörün bu sene yapılmasına başlanacaktır" denilmektedir.

1965 ve 67 yılları arasında yapılan tadilatla bugünkü görüntüsünü alan Galata Kulesi, tarih boyunca birçok farklı amaç için kullanıldı. Yaklaşık 70 metre yüksekliğindeki Galata Kulesi, günümüzde en çok turistik yönüyle ön plana çıkıyor.

Galatakulesitunelleri: Hürriyet Gazetesinin 09 Eylül 1965 tarihli haberi; "Galata Kulesi'nin altında gizli bir tünele rastlandı".

Hürriyet Gazetesinin 09 Eylül 1965 tarihli haberi; “Galata Kulesi’nin altında gizli bir tünele rastlandı”.

Kimileri için bir gözetleme kulesi idi, kimisi içinde bir zindan. Bazıları içinse hayallerin gerçeğe dönüşebileceği yerdi, tıpkı; Hazerfan Ahmet Çelebi gibi. Yüz yıllar geçmesine rağmen değerini asla yitirmedi.

İstanbul’un silüetine bakan bir genç kadın, onu İstanbul’un kalbine benzetti. Bütün kalplerin bir gün sustuğu bu şehirde, İstanbul’un kalbi yüzyıllardır atmaya devam ediyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir