Google Earth Tarafından Yakalanan 13 Gizemli Yer

Şaşırtıcı, beklenmedik ve tuhaf görüntüler Google Earth tarafından görüntülendi. Bazıları bilerek, bazıları yanlışlıkla oluşturulmuş. Doğa, harika bir espri anlayışı olduğunu dünyaya kanıtlıyor. İşte size Google Earth Tarafından Yakalanan 13 Gizemli Yer.

Limonlu Çay sizi dünyayı dolaşmaya, Güney ve Kuzey Amerika’da, Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’ya uğramaya davet ediyor. Gizli sırlara bir göz atalım.

1. Nazca Çizgileri, PeruNazca çizgileri Peru

Nazca çizgileri, Peru’nun kurak bir kıyı alanında yer alan jeogliflerdir. Yaklaşık 450 kilometre karelik alanı kapsamaktadır.

Amaçları ve yapılışı bir sır olarak kalmıştır.

2. Kara Dudaklar, SudanKara dudak Sudan

Sudan’ın West Darfur eyaletinin Gharb bölgesindeki bu iki kilometre kayalık sırttan oluşan bu yarım mil uzunluğundaki tepe, bir çift tatlı dudağa çok benzerlik taşıyor.

3. Mezarlık, Amerika Birleşik DevletleriUçak Mezarlığı

Arizona, Tucson’daki Davis Monthan Hava Kuvvetleri Üssü, ABD askeri uçaklarının mezarlığıdır. Bu bölge, 4.400’den fazla ABD savaş uçağı için bir emeklilik alanına dönüşmüş. Genel halka kapalı, ancak Google Earth içeride olanın bir görüntüsünü sunuyor.

4. Fort Bourtange’, HollandaFort Bourtange', Hollanda

Hollanda’da yıldız şeklinde bir alan Silent William emriyle 1593 yılında inşa edildi. Özgün işlevi Almanya ve İspanyollar tarafından seksen yıl savaşları döneminde Groningen şehrini tek yönlü kontrol altında tutmaktı. 

5. Çöl Sarmalı, MısırÇöl Sarmali

Kızıldeniz kıyısındaki Hurghada yakınlarındaki Mısır çölünde bulunan çöl nefesi isimli eser, bir arazinin ortasında çift sarmallı olarak yer alıyor. 1997 yılında 3 sanatçı tarafından yaratılmış ve spiral şeklinde kademeli olarak büyüyen sarmallar, 89 çıkıntılı koni ve spiraller halinde yerleştirilmiş diğer 89 kutuplu konilerden oluşuyor.

6. Badlands Guardian, KanadaBadlands Guardian, Kanada

Badlands Guardian Kanada’da bulunan jeomorfolojik özelliği bulunan bir görseldir. Havadan görülen bu özellik, insanoğlunun kafasına güçlü bir benzerlik taşıyor ve tam Aborijin’li başlığı giymiş şekilde doğrudan batıya bakıyor. Ek yapay yapılar nedeniyle, aynı zamanda kulaklık takıyor gibi görünüyor.

7. Büyük Prizmatik Bahar, ABDBüyük Prizmatik Bahar, ABD

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kaplıca.

Büyük Prizmatik Bahar , çarpıcı renkleri yüzünden böyle adlandırılmıştır. Renkleri, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil ve mavi olmak üzere beyaz ışığın gökkuşağında dağılmasına uygun bir optik prizma ile eşleşmektedir.

8. Meteor Krateri, ABDMeteor Krateri, ABD

Arizona’daki krater , Kolorado Yaylası üzerindeki yerel iklimin çok daha serin ve sönük olduğu Pleistosen çağında yaklaşık 50.000 yıl önce yaratılmıştır. 1960’lı ve 1970’li yıllarda NASA astronotları, Apollo’nun Ay’daki görevlerine hazırlamak için kraterde eğitim almıştır.

9. Potasyum Buharlaşma Göleti, ABDPotasyum Buharlaşma Göleti, ABD

Dünyanın potasyum rezervlerinin çoğu eski okyanuslardan gelmektedir. Sudan sonra, potas yatakları büyük tuz yatakları şeklinde kristalleşti. Zamanla, yerkabuğundaki sarsıntılar bu yatakları ortaya çıkardı.

10. Batık, IrakBatık, Irak

Google Earth, Irak Basra körfezindeki virane durumdaki birçok gemi enkazını görüntüledi. Bazıları sadece yan yatarken, diğerleri yarı batmış ve pas ile kaplanmış durumda görülüyor.

11. “Deniz canavarı” Yeni ZelandaDeniz canavarı Yeni Zellanda

Yeni Zelanda’nın kuzeydoğusunda, Google Earth’te garip bir deniz canlısı şekli görülmüş. 2 eğri çizgi arasında dev bir yılana benzeyen uzun bir karanlık şerit. Gizemli canlı, bir balina için çok hızlı ve bir köpekbalığı için çok büyük bir cisim gibi görünüyor.

12. Kar Gözü, NepalKar Gözü, Nepal

Kangtega olarak da bilinir. Himalayaların 6.782 metrelik bir zirvesinde bir dağın tepesinde bulunur.

Google Earth’te görüntülenen siyah benek, gizemini korumaktadır.

13. Kanlı Göl, IrakKanlı Göl, Irak

Irak’taki Sadr Şehrinin dışındaki bu kanlı kırmızı göl, ilk fark edildiğinde insanları ürpertmiş ve yeni tartışmalara ol açmıştır.

Bonus: Garip ve İlginç Bulut Yapısı, İtalyaGizemli bulut, İtalya

İtalya’daki karayolu üzerinde alışılmadık bir cisim görüldü. Belki bir bulut oluşumu; belki uzay aracı. Her ne ise gizemini hala korumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir