Gmail kullanıcılarının yüzde 90’ından fazlası hala iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmıyor

Gmail, şifrenizin çalınması durumunda, güvenlik aracı başka bir güvenlik katmanı ekler (İki faktörlü kimlik doğrulama).

Bir Google mühendisi, etkin Gmail hesaplarının yüzde 90’ından fazlasının iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanmadığını ve bu şekilde kayıt olduğunu bildirdi. Google yazılım mühendisi Grzegorz Milka, iki adımlı doğrulama ile ilgili tercihlerin çok düşük oranları göz önüne alındığında, Gmail hesaplarını açan ziyaretçilerin bu konuda kendilerini zorunlu hissetmediklerini belirtti.

Usenix’in Kaliforniya’daki Enigma 2018 güvenlik konferansında konuşan Milka, “ek güvenliği sağlamak için ziyaretçilerimizi, kendi güvenlikleri için iki adımlı doğrulama zorunluluğunu belirtmeliyiz” diyerek paylaştı.

İki faktörlü kimlik doğrulama, bir kullanıcının parolasının yanı sıra ek bir yetkilendirme formu gerektiren bir güvenlik aracıdır. Parolanızın çalınması durumunda başka bir güvenlik katmanı ekler veya birden çok web sitesi için aynı parolayı kullanırsınız.

Google; Mesaj, sesli arama, mobil uygulaması veya bilgisayarınızın USB portuna takılı olduğunda bir güvenlik anahtarı ile telefonunuza gönderilen bir kod aracılığıyla iki adımlı doğrulama yapar.

Kayıt raporları; Google’ın iki adımlı doğrulama kısmını etkinleştirmeye çalışan kullanıcıların yüzde 10’undan fazlasının SMS yoluyla gönderilen bir erişim kodu girerken sorunlarla karşılaştığını bildiriyor. Yinede bir çok site Google gibi artık iki faktörlü doğrulama kullanmaya başlamış durumda.

Google, daha önce iki adımlı kimlik doğrulama aracını yüksek profilli saldırılardan sonra yükseltmeyi planladığını açıklamıştı; ancak bu yeni hizmet, politikacılar ve yöneticiler gibi ek güvenlik gerektirenlere yönelik olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir