Dubai’de ilk polis robotlar göreve başladı

Dubai’de geçtiğimiz günlerde bir uygulama gerçekleştirildi. Robotların polis gücüne dahil olması için başlatılan çalışmanın yeni aşaması olarak ilk polis robotlar göreve başladı.

yeni robot polisler

Bu robotlar merkeze video gönderecek, rapor edilen suçları polise bildirecek, para cezalarını tahsil edecek, yüz tanıma ve dokuz farklı dil konuşma yetenekleri ile insanlarla iletişim kurabilecek.

İlk olarak Alışveriş Merkezlerine ve turistik mekanlara yerleştirilen robotların 2030’a kadar Dubai’nin polis gücünün yüzde 25’ini karşılayacağı söyleniyor.  Bu plan dahilinde bir sonraki adım ise Polis istasyonlarına resepsiyonist robotların yerleştirilmesi olacak.

Robot Polis yada Asker fikri çok eski bir bilim kurgu ürünü olmasına rağmen, her geçen gün bu düşünce gerçekleşmeye bir adım daha yaklaşıyor.

yüz tanımaGeçtiğimiz aylarda Çin’de yüz tanıma özelliği olan ve suçluları Polis gelene kadar kovalayabilen robotlar geliştirilmeye başlanmıştı. Tabi bir robotun asayişi sağlamasındaki en büyük endişe, bir hata durumunda suçlunun kim olacağı. Elon Musk, Stephen Hawking ve diğer önemli bilimciler yapay zekanın ciddi bir varoluşsal risk taşıdığını ve robotların asla insanlara zarar vermeye yönelik programlanmamasını söylemişlerdir.

Asıl sorun robotların hataların sorumlu tutulamıyor olması. Nasıl cezalandırıcaksınız? Nasıl yaptırım uygulayacaksınız? Bu mümkün değil.

En azından Türkiye’de değil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir