Derin Nefes Almanın 7 Faydası

Derin ve Doğru Nefes Almanın Faydaları

Bu makalede “derin nefes” almanın 7 faydasını sizler için topladık. Konumuza başlamadan önce belki de çoğu kişinin bilmediği bir bilgi paylaşalım. Google Chrome’da arama çubuğuna “derin nefes alma” yazarak arattığınızda sizi harika bir uygulama karşılıyor. 1 dakika boyunca size derin nefes alma tekniği konusunda egzersiz yaptırıyor. Bu uygulamaya BURAYA tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

1-Derin Nefes Beynin Büyümesini Sağlar
Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma: Nefes alışınıza odaklanmayı içeren bir faaliyetin, beyin zarının kalınlaşma kapasitesini; arttırıcı etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Meditasyon süresince nefes alışınızı kontrol etmeniz, beyninizin büyüklüğünü önemli ölçüde etkiliyor.

2-Derin Nefes Kalp Atım Hızını Geliştirir
Düşük kalp atışı, kalp krizi açısından yüksek risk taşımaktadır. 2012 yılında yapılan bir çalışmada “derin nefes alma” egzersizlerinin kalp hızını geliştirici etkileri olduğu ortaya konulmuştur.

3-Derin Nefes Daha Düşük Stres Seviyesi
Eğer derin nefes alamıyorsanız, bedeniniz büyük ölçüde strese karşı karşıya demektir. Stresli hissettiğiniz anlarda kendinize bir iki dakika ayırıp nefes alışınıza odaklanın ve bedeninizi sakinleştirin. Böylece bedeninizin rahat ve dingin olmasını sağlayın.

4-Derin Nefes Anksiyete ve Negatif Hisleri Bastırır
Panik ve stres hallerinde bir çoğumuz kısa nefesler almaya başlarız. Bu bir tehdit unsuruna karşı bedenin gösterdiği doğal bir tepkidir. Nefese odaklanmak, anksiyeteyi bastırmaya ve negatif hisleri uzaklaştırmaya yarar. Avusturyalı araştırmacılar; müzisyenlerin performans gösterilerinden yarım saat önce derin nefes egzersizleri yapmalarının, etkili bir şekilde anksiyetelerini azalttığını ortaya koymuştur.

5-Derin Nefes Sınav Stresini Azaltır
2007’de yapılan bir araştırmada, sınavdan önce derin nefes meditasyonu uygulayan öğrencilerin konsantrasyon eksikliği, şüphecilik ve anksiyete probleminin, egzersizi yapmayan öğrencilere göre daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır.

6-Derin Nefes Kan Basıncını Düşürür
Gün içerisinde yalnızca birkaç dakika ayırıp derin ve yavaş nefes alıp vermek kan basıncını düşürmeyi sağlayacaktır. Araştırmacılar yavaş ve derin nefes almanın sakinleşmeye ve geçici olarak kan damarlarını açmaya yardımcı olacağını söylemektedir.

7-Derin Nefes ve Gen Ekspresyonu Değişimi
Yapılan araştırmalar: Yoga ve meditasyon gibi derin nefes almayı gerektiren zihin ve beden egzersizlerinin, beden rahatlamasını tetiklediğini ve stres algısını değiştirdiğini ortaya koymuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir