Bitki çayları – Rezeneli çay – Ballı papatyalı çay

Ülkemizde en çok tüketilen içeceklerin başında çay geliyor. Günümüzde artık siyah çaya alternatif olarak yeşil çay ve bitki çayları da tercih ediliyor. Doğada kendiliğinden yetişen birçok yabani bitkinin faydalarının keşfedilmesiyle birlikte bitki çaylarına olan ilgi daha da arttı. Ihlamur, ada çayı , papatya, rezene, yasemin, ısırgan otu, nane gibi otların yanı sıra karanfil, zencefil ve tarçın gibi baharatlar da aromatik etkilerinden dolayı çay yapımında kullanılıyor. Üstelik bitki çayları soğuk algınlığından strese pek çok soruna fayda sağlıyor.

Rezeneli Çay

rezeneli çay

1-2 kişilik

Hazırlama süresi: 10 dakika

Rezeneli çay malzemeleri: 8 gr. yeşil çay yaprağı, 1 çay kaşığı rezene tohumu, 6 ince çubuk limon otu, 2 çay kaşığı kuru nane.

  1. Çay yaprağını ısıtılmış çaydanlığa koyun. Rezene tohumu, limon otu ve kuru naneyi ısıya dayanıklı bir ölçü kabına koyun. Üstüne 750 ml. kaynar su ekleyin. 2-3 dakika demlenmeye bırakın. Baharatlı suyu süzerek çaydanlığa boşaltın. 2 dakika daha demlendirip servis yapın.

 

Ballı Papatyalı Çay

ballı papatyalı çay

1-2 kişilik

Hazırlama süresi: 10 dakika

Ballı papatyalı çay malzemeleri: 8 gram çay yaprağı, 7-8 adet kuru papatya veya 2 poşet papatya çayı, 5 gram çiçek balı.

  • Çay yapraklarını ısıtılmış çaydanlığa koyun. Kuru papatya veya poşet papatya çayları ısıya dayanıklı bir ölçü kabına koyun. Üstüne 750 ml. kaynar su ilave edip 2 dakika demlenmeye bırakın; süzerek çaydanlığa alın. Tekrar 2 dakika dinlendirerek bal ile karıştırarak tatlandırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir