Bitki Çayları Hazırlarken veya Şifalı Ot Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Her bitkinin kendine has özelliği, yararı veya zararı olabilir. Kullanım veya hazırlanım esnasında mutlaka dikkat edilmesi gereken önemli kurallar vardır. Bitki Çayları Hazırlarken veya Şifalı Ot Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir? Sizler için sıraladık.

  • Tadı acı, buruk, lezzetsiz ilaçlar, önerilerde tavsiye edilmemişse, içebilmek için kesinlikle tatlandırılmamalıdır. En kolay yolu yudumlayarak ya da burun sıkılarak içilir.
  • İlaçlar elden geldiğince bir gün içinde (yağlar, tentürler, merhemler hariç) tüketilecek kadar hazırlanmalıdır. Mümkünse, kullanılacak öğünlerde taze hazırlanmalıdır.
  • İlaçlar süzülürken sık gözenekli süzgeç ya da temiz bir tülbent kullanılmalıdır. Burun, göz içine ve kulağa damlatılacak olan ilaçların çok iyi süzülmesi ve kesinlikle tortu kalmaması gerekmektedir.
  • Tavsiye edilmemişse, aynı gün içinde birden fazla öneri kesinlikle uygulanmamalıdır.
  • Kullanılacak suyun, musluk suyu olmaması ve menba suyu olsa bile, daha önceden kaynatılarak dinlendirilmiş su olmasına dikkat edilmelidir.
  • Aktardan alışveriş yapılması durumunda, satılan ve ilaç niteliği olan bitkilerin, hijyen kuralları çerçevesinde satılmasına ve tarım ilaçları, böcek öldürücüler gibi kimyasallarla birlikte bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Tahta kaşık İlaçları karıştırırken, elden geldiğince tahta kaşık kullanılmalı ve madeni kaşıklara rağbet edilmemelidir. Kaynama ve haşlama yapılacak kaplar, toprak ya da çini kaplar olmalıdır.

  • Verilen dozlar, kesinlikle aşılmamalıdır. Bu kaş yaparken göz çıkartmaya benzer. Örnek olarak, fazla içilecek kekik suyu tansiyonu düşürür, baş dönmesi yapar. Bronşite iyi gelen kekik yağı, karaciğere zararlı olabilmektedir.
  • Bitkileri kullanmadan önce, mutlaka o bitki hakkında (bitki bölümünden) bilgi edinin. Zira bazı durumlarda (aybaşı dönemleri, gebelik, süt emzirme gibi bir başka rahatsızlığa sebep verebileceği ya da bir başka rahatsızlığı azdırabileceği gibi) kullanım zararlı olabilir.
  • Özellikle çocuklar diyerek belirtilmiyorsa, kesinlikle çocuklara uygulanmamalıdır. Çocuklara verilecek ilaç, büyüklere verilenlerin 1/5’i kadar olmalıdır. Yaşlılara ise, yetişkinlere verilen 3/4’ü verilir.
  • Yukarıdaki önerileri dikkate almanız, hem sizin hem de sevdiklerinizin yeni sorunlar yaşamanızı engelleyecektir. Fakat yine de bitki çayları veya ve otların daha yararlı olması açısından kullanma ve hazırlanma evrelerine dikkat etmelisiniz.

Dikkat! Sitemizdeki paylaşımlar bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık oyuna gelmez. Sağlınızda beklenmedik sonuçlar ve olumsuz durumlarla karşılaşmamak için bitki çaylarını kesinlikle doktorunuza danışmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir