Bilinmeyen En Ölümcül 7 Hayvan

Bu yazımızda sizlere araştırıp derlediğimiz ve bilmediğimiz, bazılarının ölümcül olmadığını düşündüğümüz, canlı türlerini kaleme aldık iyi bilgilenmeler.

1. GOLİATH KAPLAN BALIĞI

GOLİATH KAPLAN BALIĞI

Orta Batı Afrika’nın en uzun nehri olan Kongo nehrinde bulunur. Piranha balığının büyük modeli denilebilir. Afrika da insanlara saldıran bu balık “kötü ruh” unvanı almıştır. Bu geniş dişli balık avını saniyeler içinde parçalayıp yuta bilmektedir.

2. Tuzlu Su Timsahı

Tuzlu su timsahı

Bu timsahın uzunluğu 4 ile 5 metre arası değişebiliyor. Dişilerin ise boyutları daha küçüktür 2,1 metre ile 3,5 metre arasında değişmektedir. Okyanusya’da yaşan bu timsah daha çok pusu kurarak avlanır. Pusu kurup avlandığı sizi yanıltmasın gayet hızlı bir canlıdır. Su da saatte 15 – 18 mil ilerleye bilmektedir. Maymun , kanguru , yaban domuzu, sürüngen , köpek balığı hatta insan avladığı canlılara örnektir.

3. Vampir Yarasa

vampir yarasa

Vampir yarasalar Meksika’nın bir kısmında , Orta Amerika ve Güney Amerika’da bulunur. Vampir yarasalar yankılama yaparak ve koku duyusunu kullanarak geceleri avlanır ve öncelikle memelilerin kanıyla besleniyor. Kuduz virüsü bulanan vampir yarasalar insanlar için çok ciddi bir tehdit olmasa da çiftlik hayvanları için ciddi bir risktir.

4. Etçil Tırtıl

Etçil Tırtıl

Hawaii ormanlarında bulunan bu tırtıllar bildiğimiz tırtıllardan çok farklıdır. Hiç fark edilmeyen bir şekilde kamufle olup saatler kıpırdamadan avını bekliyor ve avı geldiği anda saniyeden bile kısa bir hareketle avını avlamaktadır.

5. Sarı Keseli Örümcek (Cheiracanthium)

Sarı keseli örümcek

Bu örümceğin boyutu 5 – 10 mm arasında değişmektedir.Çayırlık, fundalık, kumluk alanlarla orman kıyıları gibi sıcak, çok kuru ve açık yaşam alanlarını tercih ederler. İnsan yerleşimlerinde çok sık görülen gececil örümceklerdir. Sarı keseli örümcek ısırıklarıyla insan için tehdit oluşturur. Zehri sitotoksiktir. Isırığın olduğu bölgede derinin ölümüne sebep olur.

6. Kutu Denizanası

Kutu denizanası

Deniz Dünyasının en zehirli canlı türlerindendir. Zehri bir insanı 90 dakika gibi bir sürede öldürebilir ve dokunçlarının boyutu 3 metreyi bulmaktadır. Hint Pasifiğinde yaşarlar ve Avustralya Darwin’de sıklıkla rastlanan Kutu denizanası karada ya da denizde öldürme yeteneğiyle türünün en tehlikelisi olarak tanınıyor.

7. Boğa Köpek Balığı (Carcharhinus leucas)

Boğa Köpekbalığı

Genellikle 2–3 m olan ama 4 m’yi de bulan tehlikeli bir köpek balığıdır. Balık, ahtapot,kalamar, yunus ve kaplan kum köpek balığı gibi hayvanlarla beslenir. İnsanlar için tehlikelidir. Hawaii ve Zambezi’de saldırılar olmuştur. Tatlı sulara da girebilir ve timsahlarla dövüştüğü bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir