Ağrılara iyi gelen bitkiler ve otlar nelerdir?

Eski zamanlardan beri bitki ve otların değişik kullanım şekilleri ile insanlığa yararı bilinir. İşte sizlere Ağrılara iyi gelen bitkiler ve otlar nelerdir? sıralaması.

Ermeni Şafi Ağacının Faydaları:Ermeni Şafi Ağacının Faydaları

(Kusu Ağacı)

Ermeni Şafi Ağacının Tıbbi Faydaları ve Özellikleri:

 • Tilki üzümü meyvesinin suyu ile karıştırılarak boyna yakı gibi sürülürse Gut hastalığına iyi gelir,
 • Bağırsakları yumuşatmada etkilidir,
 • Katı urlara ve şiddetli ağrılara sürülürse faydası görülür.

Ermeni Şafi Ağacının Latince ismi: Hagenia Abyssinica.

Ermeni Şafi Ağacının Arapça Adı: Şeceretü’l-Habe şiyye, Şeceretü’l-Kusu, Şevabeş derbenda.

Ermeni Şafi Ağacının Farsça Adı: Şevabeş derbendi, Baş derbendi.

Ermeni Şafi Ağacı hangi hastalıklara iyi gelir? Ermeni Şafi Ağacının faydaları, Ermeni Şafi Ağacı nasıl kullanılır? Ermeni Şafi Ağacının şifaları nelerdir?

Yumuşak yaprakları ve asılı spreyli çiçekleri ile çekici bir Afrika ağacı olan Hagenia abyssinica’nın (Kusu Ağacı) birçok kullanımı vardır. Odun oyma, marangozluk, yakacak odun ve odun kömürü için kullanılır. Çiçekleri, kökleri ve kabukları tıbbi amaçlı kullanılır.

Doğal Alan Olarak Yetiştiği Ülkeler: Eritre, Etiyopya, Sudan, Uganda, Kenya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ruanda, Burundi, Tanzanya, Zambiya ve Malavi.

İngilizce olarak Afrikalı kırmızı tahta , Doğu Afrika gül ağacı , brayera , cusso , hagenia veya kousso , Amşarca’da kosso ve Swahili’de mdobore veya mlozilozi olarak bilinir . Hagenia cinsinin tek türüdür ve en yakın akrabası Afromontane cinsi Leucosidea’dır . Eşanlamlılar arasında Banksia abyssinica , Brayera anthelmintica , Hagenia abyssinica var. viridifolia ve Hagenia anthelmintica .

20 m yüksekliğinde, kısa gövdeli, kalın dalları ve kalın, soyma kabuğu bulunan bir ağaçtır . Yapraklar 40 cm uzunluğa kadar, 7-13cm el şeklinde bileşiktir, her yaprak yaklaşık 10 cm uzunluğunda ince tırtıklı kenar içerir. Çiçekler, 30-60 cm uzunluğunda olan uçlarda çıkan portakal-beyaz veya pembemsi-kırmızı renktedir.

Genellikle yılda 1000-1500 mm yağış alan bölgelerde 2000-3000 m yüksekliğinde bulunur. Podocarpus , Afrocarpus ve diğer ağaçlarla karışık afromontan ormanda ve Hagenia’nın egemen olduğu daha kuru afromontan ormanlarda veya ormanlık alanlarda veya Hagenia ve Juniperus prosesinin karışık durgunluklarında bulunur. Sıklıkla orman büyümesinin üst sınırının yakınında bulunur ve bunun üstündeki dev sığınma alanlarına yol açar.

Baldıran Otu: (Ağu Otu, Conium maculatum)

Baldıran otunun faydaları, Baldıran otu bitkisi nasıl kullanılır?, Baldıran otu bitkisinin şifaları nelerdir?, Baldıran bitki otu hangi hastalıklara iyi gelir?Baldıran otu bitkisinin yararları

Tıbbi Faydaları ve Özellikleri:

Çok zehirlidir. Rutubetli ve nemli bölgelerde yetişir. Maydanozgiller familyasındandır. Doktor önerisi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

 • Özü ile hazırlanan lapa ve pomatların, sakinleştirici, sızı, ağrı kesici gibi faydaları olmaktadır.
 • 1 litre suya yapraklarının tozundan elde edilmiş 0.25 gramı kaynatılıp çay kaşığı ile günde 3 defa içilirse boğmaca, nefes darlığı, siyatik, sinirleri yatıştırma ve adale spazmlarına faydalıdır.

(Zehirli etkisi vardır, doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan kullanılması, sakıncalı ve tehlikelidir)

 • Neresinden Faydalanılır: Yaprakları, kökü
 • Çeşitleri ve yetiştiği yerler: Küçük baldıran ve büyük baldıran olarak iki türü vardır.
 • Latince ismi: Conium maculatum
 • Arapça Adı: Şevkerân

Afyon Çiçeği Yararları ve Faydaları (Haşhaş çiçeği):

Afyon çiçeği faydaları, Afyon çiçeği bitkisi nasıl kullanılır? Afyon çiçeği bitkisinin şifaları nelerdir? Afyon çiçeği hangi hastalıklara iyi gelir?Ağrılara iyi gelen bitkiler ve otlar nelerdir

(Keyfotu, Kara Haşhaş, Adam Ahusu, Adam Canı)

Tıbbi Özellik ve Faydaları:

Tıp alanında sızı ve ağrıların tedavisinde sıklıkla kullanılır. Uyuşturucu etkisi vardır, bilinmeden kullanılması zehirleyici etki gösterir bu yüzden evsel ilaç olarak kullanılması önerilmez. Tohumu ve meyvesinden yararlanılır, gelincikgiller familyasındandır. Gençler için mercimek büyüklüğünde yenmesi zararlıdır, fazla yenmişse uyuşturucu zehirlenmesi yaşanır. Zehirlenme yaşanması durumunda sıvı yağ içirtilir ve hastanın kusması sağlanmalıdır. Afyon’un zehirli etkisini azaltmak için havuç kökü, kereviz tohumu ve üd-i Hindi birlikte yenmelidir.

 • Diş ağrılarında yarım pirinç tanesi kadarı diş üzerine konularak ağrıyı keser.
 • Vücuttaki sızılar ve ağrılar için 1 pirinç tanesi büyüklüğünde yenmedi kâfidir, ağrıları dindirir.
 • Afyon suyunun kaynatılarak, çocuğa bir damla içirilmesi uyku verir.
 • Yine suyunun kaynatılarak bir pamukla basur üzerine konması basura iyi gelir.
 • Zeytinyağı ve yumurta sarısı ile karıştırılırsa yaraların ve ağrı olan bölgelerin üstüne sürülür.

(Zehirli etkisi vardır, doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan kullanılması, sakıncalı ve tehlikelidir)

 • Neresinden Faydalanılır: (Yaprağı) Çiçeği
 • Çeşitleri ve yetiştiği yerler: Hemen hemen heryerde yetişir
 • Latince ismi: Papaver domniferum L. Papaveaceae
 • Arapça Adı: Haşhaş, Ebu Nevm, Esved
 • Farsçası: Mısri, Şiri köknar

Dikkat! Sitemizdeki paylaşımlar bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık oyuna gelmez ve sağlınızda beklenmedik sonuçlar ve olumsuz durumlarla karşılaşmamak için kesinlikle doktorunuza danışmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir